EnglishTurkish
URT MÜHENDİSLİK - LOGO TASARIMI-02

BASINÇLI KAPLARIN DİZAYNI VE BİLİNMESİ GEREKENLER

AD 2000 ve EN 13445 Türkiye'de kullanılan dizayn standartıdır. EN 13445 standartına göre üretim yapan kurum ve kuruluşlar AD 2000'e göre imalat yapan kuruluşlardan maddi anlamda daha fazla bedel öder, emniyet kurallarına daha özen gösterir.

AIR WORLD TÜRKİYE  dergisinin gündeme getirdiği bu konu ülkemiz açısından hayati önem taşıyan, insanlarımızın hayatını doğrudan etkileyen öneme sahiptir. Basınçlı kap imalatında yaşanan rekabet ile aslında son kullanıcıların basınçlı kapta yaşanan rekabette; ucuz hava tankı almak yerine standarta uygun hava tankı için üreticiden fiyat alması gerekir. Burada önemli olan basınçlı kapların nasıl dizayn edildiği ve standartların bilinmesi gerekir.

Basınçlı Kapların Dizaynı

Genel olarak ülkemizde ve dünyada basınçlı kaplar tanımlamamız gereken hava tankları konusunda EN 13445, AD 2000, ASME SEC IV, EN 286-1 gibi basınçlı kap dizayn standartları mevcuttur.

AB direktifinde bize emniyet ve yönetmelikleri konusunda en uygun olan ve ülkemizin basınçlı kaplar direktifine bağımlılık kazandıran yönetmelik EN 13445 standardıdır. Basınçlı kaplar yönetmeliğine de en uyumlu standarttır. Bu standart, yönetmeliğin bize sunduğu malzeme bulunurluğu AB direktiflerine uyumumuzdan dolayı kolay temin edilebilir durumdadır.

ASME SEC IV dizayn standartı, Amerika makina mühendisleri odasının yayınlamış olduğu; ortalama üç yılda bir yenilenen bir standarttır. Şartları diğer standartlara göre biraz daha ağırdır. Bu dizayn standartının yönetmeliğin Türkiye piyasasında bizi zorlayan tarafı malzeme bulunurluğudur. Sürecin diğer yönetmeliklere göre ağır işlemesi, kullanılan malzemenin nadir malzeme olmasıdır.

Alman AD 2000 basınçlı kaplar ve diğer basınçlı ekipmanlar için pratik bir koddur. Kazanlar ve basınçlı kaplar konusunda uzmanlaşmış çok sayıda Alman derneği ve kurumu içeren Alman Basınçlı Gemi Birliği tarafından hazırlanmıştır.